IPG 600WP300 Barricade Tape, 300 ft L, 3 in W, Black/Yellow, Vinyl
Category Traffic
Item Code: 6967251
Category Traffic
Manufacturer INTERTAPE POLYMER
  • An all weather, UV, water and tear-resistant barricade tape
  • Contains no lead or toxic chemicals
Description
Non-pressure sensitive vinyl. Yellow tape with (WET PAINT) black lettering. Dimension of 3 in W x 3 mm T.
Specifications
UNSPSC Code
Weight
1.07lb
Height
13.06in
Width
10.58in
Length
11.06in
Brand
ipg
Category
CONSTRUCTION / TRAFFIC SAFETY
Color
Black/Yellow
Length
300 in
Material
Vinyl
Thickness
3 mil
Width
3 in
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 6967251
Manufacturer INTERTAPE POLYMER
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
1.07lb
Height
13.06in
10.58in
11.06in
Brand
ipg
Category
CONSTRUCTION / TRAFFIC SAFETY
Color
Black/Yellow
300 in
Material
Vinyl
Thickness
3 mil
3 in