Mechanix Wear FastFit Series MF4X-75-010 Work Gloves, L, 10 in L, Reinforced Thumb, Elastic Cuff, Synthetic Leather
Category Gloves
Item Code: 0743013
Category Gloves
Manufacturer Mechanix Wear
  • Form fitting TrekDry material helps to keep hands cool and comfortable
  • Machine washable
  • Perforated back-of-hand allows for added ventilation
  • Quick-fit elastic cuff provides a secure fit with easy On/Off flexibility
  • Reinforced thumb and index finger provide added durability
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.4lb
Height
12in
Width
8.25in
Length
5in
Brand
Mechanix Wear
Category
Gloves
Color
Black/Brown
Cuff Type
Elastic
Length
10 in
Lining Material
Tricot
Material
Synthetic Leather
Size
L
Thumb Type
Reinforced
Type
Tricot
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 0743013
Manufacturer Mechanix Wear
  • Machine washable
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.4lb
Height
12in
Width
8.25in
5in
Brand
Mechanix Wear
Category
Gloves
Color
Black/Brown
Cuff Type
Elastic
10 in