Mechanix Wear M-Pact Series MPT-58-010 Work Gloves, Men's, L, 10 in L, Reinforced Thumb, Hook and Loop Cuff, Black/Gray
Category Gloves
Item Code: 0742775
Category Gloves
Manufacturer Mechanix Wear
  • Armortex palm reinforcement panel
  • D3O® palm padding absorbs and dissipates high-impact energy through the palm
  • Dual layer internal fingertip reinforces the index finger and thumb for added durability
  • Flexible thermoplastic rubber (TPR) closure provides a secure fit to your wrist
  • Form fitting TrekDry material helps to keep hands cool and comfortable
  • Machine washable
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.3lb
Height
12in
Width
8.5in
Length
5in
Brand
Mechanix Wear
Category
Gloves
Color
Black/gray
Cuff Type
Hook-and-Loop
Gender
Mens
Length
10 in
Lining Material
Padded Spandex
Material
Synthetic Leather
Resists
Abrasion Impact Shocks Vibrations
Size
L
Thumb Type
Reinforced
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 0742775
Manufacturer Mechanix Wear
  • Machine washable
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.3lb
Height
12in
Width
8.5in
5in
Brand
Mechanix Wear
Category
Gloves
Color
Black/gray
Cuff Type
Hook-and-Loop
Gender
Mens
10 in