Mechanix Wear Material4X M-Pact Series MP4X-75-011 Work Gloves, Men's, XL, 11 in L, Hook and Loop Cuff, Black/Brown
Category Gloves
Item Code: 0743054
Category Gloves
Manufacturer Mechanix Wear
  • Armortex palm reinforcement panel
  • D3O® palm padding absorbs and dissipates high-impact energy through the palm
  • Embossed and textured index finger and thumb provides grip
  • Flexible thermoplastic rubber (TPR) closure provides a secure fit to your wrist
  • Form fitting TrekDry material helps to keep hands cool and comfortable
  • Machine washable
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.3lb
Height
11.5in
Width
10.5in
Length
5.5in
Brand
Mechanix Wear
Category
Gloves
Color
Black/Brown
Cuff Type
Hook-and-Loop
Gender
Mens
Length
11 in
Material
Synthetic Leather/TPR
Resists
Abrasion Punctures Tear
Size
Xl
Type
Multi-Purpose
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 0743054
Manufacturer Mechanix Wear
  • Machine washable
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.3lb
Height
11.5in
Width
10.5in
5.5in
Brand
Mechanix Wear
Category
Gloves
Color
Black/Brown
Cuff Type
Hook-and-Loop
Gender
Mens
11 in