Montezuma DWXUB30Y DEWALT Utility Box, 100 lb, Steel, Yellow, 10.24 in H x 30.12 in W x 12.2 in D Outside
Category Toolboxes
Item Code: 8593428
Category Toolboxes
Manufacturer QUALITY CRAFT INDUSTRIE
  • Constructed of steel with a yellow satin finish (paint is a UV inhibitor)
  • Constructed with a full length steel piano type hinge
  • Holds up to 100 lb of tools and equipment
  • Includes black steel swing up handles
Description
This 30 in DEWALT utility box is the ideal option for the storage of power tools, equipment and more. Finished in a yellow satin finish (paint has UV inhibitor) with black steel swing up handles and constructed of steel, this utility box is durable and reliable to accompany you at your job sites. The box is also constructed with a full length steel piano type hinge and one plastic grommet on the side of the box. Your tools and equipment will be secure with the locking mechanism of a hasp with a staple for a padlock. Keep the lid open while working with the included tether. This heavy-duty utility box can hold up to 100 lb.
Specifications
UNSPSC Code
Weight
24.91lb
Height
11.42in
Width
13.39in
Length
32.87in
Brand
MONTEZUMA
Category
Tool Storage & Organization
Color
Yellow
Finish
Satin
Handle Type
Swing-Up
Locking Type
Padlock
Material
Steel
Outside Dimensions
10.24 in H x 30.12 in W x 12.2 in D
Storage Capacity
100 lb
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 8593428
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
24.91lb
Height
11.42in
Width
13.39in
Length
32.87in
Brand
MONTEZUMA
Category
Tool Storage & Organization
Color
Yellow
Finish
Satin
Handle Type
Swing-Up
Locking Type
Padlock
Material
Steel
Outside Dimensions