PowerSmith PTLH59-100 Work Light, 120 V, 100 W, LED Lamp, 12,000 Lumens, 5000 K Color Temp
Item Code: 5095211
Manufacturer POWERSMITH
  • 10 ft power cord with grounded plug
  • 50,000 hr LED bulbs never need replacing
  • 6000 V surge protection
  • Can be used with optional stand or magnetic base
  • Heavy-duty spring-loaded snap hook for quick and secure installation
  • On-board outlet for linking up to 8 units
Description
PowerSmith Work Light, 120 V, Frequency Rating: 60 Hz, Wattage Rating: 100 W, Lamp Type: LED, Light Color: Bright White, Lumens: 12,000 Lumens, Color Temperature: 5000 K, Color Rendering Index (CRI): >80, Average Life: 50,000 hr, IP Rating: IP63, Cord Size: 10 ft, Hanging Mounting, Dimensions: 12-3/4 in H
Specifications
UNSPSC Code
Weight
5.6lb
Height
12.5in
Width
6in
Length
7in
Average Life
50000 HR
Brand
PowerSmith
Category
Portable Lighting
Color Rendering Index (CRI)
80
Color Temperature
5000 K
Cord Size
10 ft
Dimensions
12-3/4 in H
Frequency Rating
60 Hz
IP Rating
IP63
Lamp Type
Led
Light Color
Bright White
Lumens
12000 lumens
Mounting Type
Hanging
Voltage Rating
120 V
Wattage Rating
100 W
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 5095211
Manufacturer POWERSMITH
  • 6000 V surge protection
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
5.6lb
Height
12.5in
Width
6in
Length
7in
Average Life
50000 HR
Brand
PowerSmith
Category
Portable Lighting
Color Rendering Index (CRI)
80
Color Temperature
5000 K
Cord Size
10 ft
Dimensions
12-3/4 in H
Frequency Rating
60 Hz
IP Rating
IP63
Lamp Type
Led
Light Color
Bright White
Lumens
12000 lumens
Mounting Type
Hanging
Voltage Rating
120 V
Wattage Rating
100 W