PowerSmith PWLS020H Work Light, 120 VAC, 20 W, LED Lamp, 2000 Lumens, 5000 K Color Temp
Item Code: 5095294
Manufacturer POWERSMITH
  • 5 ft power cord with grounded plug
  • Adjustable extra-large metal hook
  • Fully adjustable 360 deg tilting head
  • Impact-resistant glass lens
  • Indoor/outdoor approved
  • Metal base with rubber feet
Description
PowerSmith Work Light, 120 VAC, 60 Hz Frequency, 20 W Wattage, LED Lamp, Bright White Light, Impact-Resistant Lens, 2000 Lumens, 5000 K Color Temperature, >80 CRI, 360 deg Beam, 5 ft Cord, Metal/Rubber
Specifications
UNSPSC Code
Weight
1.75lb
Height
5in
Width
5.25in
Length
6.2in
Beam Angle
360 deg
Brand
PowerSmith
Category
Portable Lighting
Color Rendering Index (CRI)
80
Color Temperature
5000 K
Cord Size
5 ft
Frequency Rating
60 Hz
Lamp Type
Led
Lens Type
Impact-Resistant
Light Color
Bright White
Lumens
2000
Material
Metal/Rubber
Voltage Rating
120 VAC
Wattage Rating
20 W
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 5095294
Manufacturer POWERSMITH
  • Impact-resistant glass lens
  • Indoor/outdoor approved
  • Metal base with rubber feet
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
1.75lb
Height
5in
Width
5.25in
Length
6.2in
Beam Angle
360 deg
Brand
PowerSmith
Category
Portable Lighting
Color Rendering Index (CRI)
80
Color Temperature
5000 K
Cord Size
5 ft
Frequency Rating
60 Hz
Lamp Type
Led
Lens Type
Impact-Resistant
Light Color
Bright White
Lumens
2000
Material
Metal/Rubber
Voltage Rating
120 VAC
Wattage Rating
20 W