PowerZone WH-96H Infrared Quartz Cabinet Heater with Remote Control, 12.5 A, 120 V, ECO, 1000, 1500 W, 5118.2 Btu
Category Heaters
Item Code: 0013383
Category Heaters
Manufacturer POWERZONE
  • Automatic overheat protection system and safety tip-over switch
  • Easy to use pushbutton control
  • ECO/1000/1500 W heat settings
  • Mounted on four casters for easy movement
  • Programmable timer 1 to 12 hr, remote control operation (batteries not included)
  • Six infrared quartz element heating technology warms space quickly, evenly and efficiently
Description
Infrared quartz wood cabinet heater with remote control and front panel push button control with LED display. 1000/1500 W heat setting with ECO mode. Uses 6 infrared quartz tube. Three-prong plug, 120 V 60 Hz. Size of 15-3/4 in H x 12-1/8 in W x 15-3/8 in D. ETL & cETLus Certified. Cherry finish.
Specifications
UNSPSC Code
Weight
22.2lb
Height
17.72in
Width
17.72in
Length
13.58in
Brand
powerzone
Btu Rating
5118.2 Btu
Category
Heaters
Color
Cherry
Control Type
Push Button Control
Cord Length
72 in
Current Rating
12.5 A
Dimensions
12-1/8 in W x 15-3/8 in D x 15-3/4 in H
Element Type
Infrared quartz
Frequency Rating
60 Hz
Heating Method
Infrared quartz
Material
Wood
Voltage Rating
120 V
Wattage Rating
ECO/1000/1500W W
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 0013383
Manufacturer POWERZONE
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
22.2lb
Height
17.72in
Width
17.72in
Length
13.58in
Brand
powerzone
Btu Rating
5118.2 Btu
Category
Heaters
Color
Cherry
Control Type
Push Button Control
Cord Length
72 in
Current Rating
12.5 A
Dimensions
Element Type
Frequency Rating
60 Hz
Heating Method
Material
Wood
Voltage Rating
120 V