Romex 12WHT-SOLX500 Series Building Wire, White Sheath, 12 AWG Wire, 1-Conductor, 500 ft L, Copper Conductor, Solid
Category Wire
Item Code: 7153372
Category Wire
Manufacturer Southwire
  • Made in America
  • Southwire® SIMpull THHN® copper conductors are made with soft drawn copper
Description
Romex Building Wire, THHN, Wire Size: 12 AWG, 500 ft L, Number of Conductors: 1, Conductor Material: Copper, Conductor Insulation: Thermoplastic, Stranded/Solid: Solid, Sheath Material: Nylon, Sheath Color: White, 600 V, 20 A, Operating Temperature: 90 deg C
Specifications
UNSPSC Code
Weight
11.5lb
Height
5.75in
Width
6.5in
Length
6.5in
Brand
Romex
Category
ELECTRICAL WIRE
Conductor Insulation
Thermoplastic
Conductor Material
Copper
Current Rating
20 A
Length
500
Number of Conductors
1
Operating Temperature
90 deg C
Sheath Color
White
Sheath Material
Nylon
Stranded/Solid
Solid
Type
THHN
Voltage Rating
600 V
Wire Size
12 AWG
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 7153372
Manufacturer Southwire
  • Made in America
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
11.5lb
Height
5.75in
Width
6.5in
6.5in
Brand
Romex
Category
ELECTRICAL WIRE
Conductor Insulation
Thermoplastic
Conductor Material
Copper
Current Rating
20 A
500
Number of Conductors
1
Operating Temperature
90 deg C
Sheath Color
White
Sheath Material
Nylon
Stranded/Solid
Solid
Type
THHN
Voltage Rating
600 V
Wire Size
12 AWG