Valley Industries BN2BP088RSX-CS Boomless Nozzle, Specifications: 3/8 in MPT, 0.088 in Orifice
Category Sprayers
Item Code: 8088866
Category Sprayers
Manufacturer Valley Industries
  • All standard pattern boomless nozzles are a two-piece construction
  • Mounting height 24 to 48 in
  • Spray distance value at 36 in mounted height
Description
Right side pattern boomless nozzle. For use with 2 gpm, 12 V pumps. 8 ft spray pattern at 30 to 35 psi. Large droplets reduce potential drift. Ideal for application where obstacles or terrain prevents spraying with conventional booms. Brass cap, polypro body, 3/8 in MPT. Includes adapter to connect to 11/16 nozzle bodies.
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.15lb
Height
6in
Width
7in
Length
9in
Brand
Valley Industries
Category
AG SPRAYERS & FLUID SUPPLIES
Includes
Adapter to Connect to 11/16 Nozzle Bodies
Material
Polypropylene
Specifications
3/8 in MPT 0.088 in Orifice
Suitable For
2 gpm 12 V Pumps
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 8088866
Manufacturer Valley Industries
  • Mounting height 24 to 48 in
Description
UNSPSC Code
Weight
0.15lb
Height
6in
Width
7in
Length
9in
Brand
Valley Industries
Category
AG SPRAYERS & FLUID SUPPLIES
Includes
Material
Polypropylene
3/8 in MPT 0.088 in Orifice
Suitable For
2 gpm 12 V Pumps