Valley Industries SG-1700-22 Jet Stream Spray Gun, Universal, Aluminum, Black
Category Sprayers
Item Code: 8704249
Category Sprayers
Manufacturer Valley Industries
  • 22 in barrel length
  • 3/4 in inlet connection
  • Good for high volume sprayers
  • Heavy-duty construction for increased durability
  • No-drip shut-off to eliminate unnecessary chemical drips
  • Nozzle adjusts from mist to stream
Description
When you need to tackle more rugged spot spraying applications look no further than the Valley Industries universal jet stream aluminum spray gun. Easily handle up to 800 psi and 8 gpm with this ergonomic pistol grip spray lance. With just a pull of the trigger, change from a steady stream to a fine mist spray pattern. Prevent unwanted chemicals with the include no-drip shut-off at the of the spray lance. Featuring an aluminum barrel and chemical-resistant thermos plastic handle for increased durability. Spray up to 25 ft depending on the spraying equipment used. Includes a 1/2 in inlet for quick spray hose connections. Not for use with pressure washers.
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
8.5in
Width
14in
Length
23in
Brand
Valley Industries
Category
AG SPRAYERS & FLUID SUPPLIES
Color
Black
Dimensions
21-1/2 in L x 7-1/2 in W
Material
Aluminum
Type
Universal
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 8704249
Manufacturer Valley Industries
  • 22 in barrel length
  • 3/4 in inlet connection
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
8.5in
Width
14in
Length
23in