Watts 3521-1008/P-638 Tube Elbow, 1/2 in, 90 deg Angle, Plastic, Off-White, 100 psi
Item Code: 6766026
Manufacturer WATTS
  • Connects to multiple materials
  • Higher flow compared to barb fittings, no internal restrictions
  • No tools necessary for installation or removal
  • Rotates under pressure
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.4lb
Height
4.5in
Width
2in
Length
4in
Angle
90 Deg
Brand
Watts
Category
Pipe Fittings
Color
Off-White
Material
Plastic
Nominal Size
1/2 in
Operating Temperature
180 deg F
Pressure Rating
100 psi
Suitable For
Copper CPVC HDPE LPDE MPDE PEX and Polybutylene Tube
Call for price
Starting from
/
Pick this item up from: 1763 East Butler Avenue, Flagstaff
Item Code: 6766026
Manufacturer WATTS
  • Rotates under pressure
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.4lb
Height
4.5in
Width
2in
Length
4in
Angle
90 Deg
Brand
Watts
Category
Pipe Fittings
Color
Off-White
Material
Plastic
Nominal Size
1/2 in
Operating Temperature
180 deg F
Pressure Rating
100 psi